Tworzywa sztuczne, choć narosło wokół nich wiele mitów, stały się nieodłącznym elementem otaczającego nas świata. Dobrym przykładem jest płyta plexiglas. Jako zamiennik szkła widuje się ją już nie tylko w sklepach czy zakładach przemysłowych, ale również we wnętrzach mieszkań. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym wyjaśniamy, gdzie najczęściej wykorzystuje się plexi na wymiar.

Rosnąca popularność plexi na wymiar

Plexiglas znany jest od lat 30. XX wieku. To wtedy otrzymano go po raz pierwszy, a z czasem coraz bardziej doceniano jego właściwości. Ponieważ sprawdzał się jako zamiennik dla szkła, zaczęto robić z niego szyby w samolotach wojskowych. Po wojnie plexi rozprzestrzeniło się na jeszcze więcej gałęzi przemysłu. Obecnie, gdy rynek tworzyw sztucznych jest bardzo rozbudowany, niemal każdy ich producent posiada w ofercie plexi na wymiar. Z tego też powodu, gdy się rozejrzymy, możemy zdziwić się, jak dużo tego materiału jest wokół nas.

Płyta plexiglas w domu

Projektując nowoczesne wnętrza, architekci stawiają w równej mierze na estetykę i funkcjonalność. Dlatego też plexi na wymiar można znaleźć tam w sporych ilościach. Nie tylko przypomina szkło (również mleczne, czy kolorowe). Jest też trwałe i co niemniej ważne, łatwe do utrzymania w czystości. Dlatego też to właśnie z plexi wykonuje się przeszklenia w kabinach prysznicowych czy też coraz częściej zastępuje kafelki nad blatem kuchennym.

Użycie plexi na wymiar w ogrodzie

Kolejnym tematem, który w pewnym sensie łączy się z poprzednim, jest zastosowanie plexi w ogrodzie. Płyta plexiglas może być bowiem z takim samym powodzeniem używana na zewnątrz, jak w środku. Służy więc jako zadaszenie szklarni czy altanek, a także jako zabudowa balkonu. Osłona z plexi pozwala korzystać z balkonu czy tarasu nawet podczas deszczowych i wietrznych dni.

Płyta plexiglas obecna w przestrzeni publicznej

Wiemy już, że plexi na wymiar wspaniale dopełni nowoczesne wnętrze czy też poprawi funkcjonalność ogrodu. Na tym jednak oczywiście mnogość jego zastosowań się nie kończy. Nie będzie dużą przesadą stwierdzenie, że tak zwane szkło akrylowe spotkamy dosłownie wszędzie. Zapewne nie zastanawiałeś się nad tym, że to właśnie z plexi powstają urny wyborcze. Obecnie w dobie pandemii osłony z plexi zaczęły się pojawiać niemal we wszystkich sklepach, aptekach czy też placówkach typu banki, czy biblioteki. Z plexi na wymiar korzysta branża reklamowa, zbrojeniowa, a nawet medyczna i wydaje się, że popularność tego tworzywa będzie tylko rosła.

Dodaj komentarz