Laweta to rodzaj przyczepy, z którą najczęściej do czynienia mamy wówczas, gdy samochód uległ awarii lub wypadkowi i należy go przewieźć do warsztatu. To jednak nie jedyne jej zastosowanie. Wykorzystywana jest ona bowiem także podczas transportowania auta powypadkowego czy zza granicy. Jak bezpiecznie, zgodnie z przepisami powinno się holować lawetę?

DMC

Każda osoba, która chce założyć firmę świadczącą usługę, jaką jest pomoc drogowa 24h Świecko zapoznać powinna się z pojęciem DMC (Dopuszczalna Masa Całkowita). Odnosi się ono do masy pojazdu, jakim mogą poruszać się kierowcy posiadający daną kategorię prawa jazdy. DMC dotyczy także możliwości poszczególnych samochodów. W jaki sposób sprawdzić, jak ciężką przyczepę holować może nasze auto? W tym celu należy zajrzeć do dowodu rejestracyjnego, a dokładniej do rubryki O.1. Znaleźć można tam bowiem informację na temat dopuszczalnego maksymalnego obciążenia. Co ważne, każdy z producentów samochodów samodzielnie określa ten parametr.

Kategoria B

Zgodnie z przepisami, kierowca, który posiada kategorię prawa jazdy B, prowadzić może samochód, który nie przekracza masy całkowitej 3,5 tony. Dołączyć może on do niego przyczepę o wadze poniżej 750 kilogramów. W tej sytuacji nie ma możliwości holowania innego samochodu. Dopuszczalna masa przekracza bowiem obowiązujące normy. Osoby, które chcą przy pomocy auta osobowego transportować inne pojazdy, uzupełnić powinny prawo jazdy o kategorię E umożliwiającą dopuszczenie elementów o wadze powyżej 750 kilogramów. Uwaga! Laweta oraz znajdujący się na niej pojazd nie mogą ważyć więcej niż ciągnący je samochód.

Kategoria B96

Specyficznym podtypem kategorii B jest B96. Aby ją uzyskać, zdać należy dodatkowy egzamin praktyczny. Kategoria to pozwala poruszać się samochodami osobowym wraz z przyczepami innymi niż lekkie. Całkowita masa zespołu pojazdów nie może tu przekraczać 4250 kilogramów. Niekiedy testy na uprawnienia E oraz B96 są identyczne. W związku z tym, decydując się na zrobienie dodatkowej kategorii, warto postawić na tę pierwszą. Daje ona bowiem znacznie więcej możliwości.

Bezpieczeństwo transportu

Przed zamontowaniem lawety należy sprawdzić stan techniczny haka holowniczego i upewnić się, że mocowanie nie rozłączy się podczas jazdy. Ze względu na większy ciężar pojazdu, zaleca się zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy, w szczególności podczas wchodzenia w zakręty oraz jazdy w okresie zimowym.

Dodaj komentarz