Szukając niedrogiego samochodu w dobrym stanie technicznym, spora część polskich kierowców decyduje się na sprowadzenie wybranego modelu z Niemiec. Jakich formalności należy wówczas dopełnić? W jaki sposób przewieźć zakupiony pojazd?

Znacząca część osób chcących sprowadzić samochód z Niemiec, szuka go w Internecie. Trudno się temu dziwić — znaleźć można tam tysiące modeli najpopularniejszych marek w różnych przedziałach cenowych. To doskonała alternatywa dla stacjonarnych giełd samochodowych czy ogłoszeń publikowanych w lokalnych gazetach.

W Niemczech samochodami handlują głównie firmy. Oferty wystawiane bezpośrednio przez właścicieli należą do rzadkości.

Jakiego rodzaju samochody Polacy najczęściej sprowadzają z Niemiec? Od lat niesłabnącą popularnością cieszą się pojazdy marek, takich jak Audi, BMW, Volkswagen, Honda oraz Toyota. Ich sprowadzenie zza granicy jest niezwykłe opłacalne. Związane jest to między innymi z niezwykle restrykcyjnymi przepisami odnoszącymi się do stanu technicznego pojazdów dopuszczonych do jazdy po niemieckich drogach. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w tym kraju nawet najmniejsza usterka dyskwalifikuje samochód z jazdy. Co za tym idzie, decydując się na zakup auta z Niemiec można mieć pewność, że będzie ono zadbane i posłuży przez wiele lat.

Zaopatrując się w samochód u naszego niemieckiego sąsiada, sprzedawca pojazdu jest zobowiązany do przekazania małego i dużego briefu, książki serwisowej oraz 2 kompletów kluczyków. Potwierdzeniem zakupu może być tutaj faktura, rachunek lub polsko — niemiecka umowa. Dodatkowo, wybrać należy jeden z dwóch rodzajów tablic rejestracyjnych. Do wyboru są żółte, które uprawniają do jazdy samochodem przez 5 dni oraz czerwone pozwalające na poruszanie się autem przez okres 30 dni. Wszelkiego rodzaju formalności związane z tablicami oraz ubezpieczeniem pojazdu załatwia się za pośrednictwem niemieckiego wydziału komunikacyjnego (Zulassungsstelle).

Jak sprowadzić zakupiony samochód z Niemiec? Jedno z dostępnych rozwiązań to skorzystanie z usługi, jaką jest laweta Niemcy Polska. Decydując się na nią można mieć pewność, że pojazd zostanie przetransportowany z zachowaniem wszystkich niezbędnych zasad bezpieczeństwa. Alternatywna opcja to wybranie się do Niemiec na przykład wraz z jednym z członków rodziny lub znajomym i powrót do kraju 2 samochodami. Jest to możliwe jednak jedynie wówczas, jeżeli nowo nabyty pojazd posiada ważny przegląd oraz tablice celne.

Dodaj komentarz