Awaria samochodu przytrafić może się każdemu z nas. Co zrobić, jeżeli auto zepsuje się na trasie? Niezbędne będzie wówczas jego odholowanie. O czym warto pamiętać, aby zrobić to w pełni bezpiecznie i zgodnie z prawem?

W sytuacji, w której samochód odmówi posłuszeństwa — czy to w Polsce, czy na przykład po niemieckiej granicy, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usługi, jaką jest laweta Słubice. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, zdecydować możemy się na holowanie auta na własną rękę. Jak zrobić to krok po kroku? Do tego celu niezbędna będzie lina holownicza. W przypadku samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, w zupełności wystarczająca będzie taka o długości kilku metrów, w którą zaopatrzyć można się na stacji benzynowej czy w sklepie motoryzacyjnym. Drugi niezbędny element to trójkąt ostrzegawczy, który umieszcza się po lewej stronie holowanego pojazdu. Potrzebne okazać mogą się także kable rozruchowe. W awaryjnej sytuacji pozwolą one bowiem na podładowanie akumulatora. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że bez uruchomionego silnika, co przeważnie wyklucza działanie wspomagania kierownicy lub hamulca, holowanie auta na połączeniu giętkim, mimo że jest to dopuszczalne przez prawo, może być bardzo niebezpieczne. W związku z tym, warto wówczas rozważyć wezwanie pomocy drogowej.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat holowania samochodu? Do tego celu wykorzystywać można wyłącznie haki i ucha holownicze. Pierwsze z nich pozwalają na ciągnięcie na przykład przyczepy, drugie — awaryjne holowanie pojazdu. W sytuacji, w której zajdzie konieczność zastosowania ucha holowniczego, niezwykle ważne jest to, aby lina była napięta. W przeciwnym wypadku, na skutek szarpnięcia dojść może do odłączenia holowanego pojazdu lub uszkodzenia jego zderzaka. W czasie holowania należy poruszać się prawym pasem. Zmianę kierunku sygnalizować powinny oba pojazdy. Niezbędne jest tutaj zachowanie stałej łączności pomiędzy kierowcami. Może to się okazać niezwykle pomocne na przykład w sytuacji, w której zajdzie konieczność awaryjnego hamowania.

Jak wskazuje kodeks drogowym, w obszarze zabudowanym prędkość auta holującego nie może przekraczać 30 kilometrów na godzinę, a poza nim — 60 kilometrów na godzinę. W przypadku słabej widoczności, holowane auto powinno mieć włączone światła pozycyjne. Zabronione jest holowanie pojazdu, który posiada niesprawny układ kierownicy czy zawieszenia. Niezastosowanie się do tych zasad skutkować może mandatem.

Dodaj komentarz