Sprzątanie domu to jedna z konieczności, która nie jest szczególnie lubiana. Gruntowne porządki zajmują zwykle sporo czasu i zabierają dużo energii, dlatego warto dokonać podziału tej czynności na poszczególne etapy. Od czego zacząć sprzątanie? Jak starannie wysprzątać mieszkanie?

Sprzątanie – krok po kroku

Gruntowne sprzątanie wykracza poza uporządkowanie niepoukładanych rzeczy i starcie kurzu z widocznych miejsc, to dogłębne wysprzątanie wszystkich pomieszczeń oraz pozbycie się zbędnych, zużytych drobiazgów. Radzi się by to właśnie od posegregowania rzeczy rozpocząć porządki. Co jednak dalej?

1. Okna

Czyste okna są niejako wizytówką domu, dlatego warto zadbać o ich wygląd. Zanim przejdziesz do mycia szyb, zdejmij firanki, po to by móc je wyprać, wyczyść ramy okienne i parapety. Na sam koniec wyszoruj szyby. By nadać tafli dodatkowego blasku, można pokusić się o przetarcie jej już suchą ściereczką.

2. Podłoga

Jednym z ważniejszych punktów sprzątania jest odkurzanie. Nie wolno przy tym zapomnieć o miejscach, do których zwykle ciężej dotrzeć. Pomocne może okazać się wówczas wytarcie kurzów za pomocą szczotki. Po dokładnym odkurzeniu mieszkania, można przejść do mycia podłogi, które znacząco będzie się różnić w zależności od rodzaju podłoża. Delikatne panele należy czyścić za pomocą suchego mopa, zaschnięte zabrudzenia zaś lekko zamoczonym mopem w ciepłej wodzie. Do płytek zaleca się zastosowanie preparatów myjących, pamiętając przy okazji o fugach, które także powinno się wyszorować.

3. Ściany i sufity

Aby usunąć kurz i pajęczyny z górnej partii ścian i pod sufitem, skorzystaj ze specjalnej szczotki z miękkiego włosia. Nie pomijaj lamp i żyrandoli, które możesz oczyścić z brudu miotełką bądź ściereczką.

4. Sprzęt RTV

Do wyczyszczenia sprzętów RTV wykorzystaj ściereczkę z mikrofibry, która nie tylko wchłonie kurz, lecz również nada połysk. Pamiętaj o tym, aby nie nakładać gotowych preparatów bezpośrednio na ekran np. telewizora. Jeżeli zanieczyszczenie jest duże, namocz wyżej wymienioną ściereczkę wodą, a następnie zetrzyj plamy.

5. Meble

Z mebli zetrzyj kurz, używając do tego zwilżonej ściereczki. Meble tapicerowane dokładnie odkurz, a następnie nałóż sprawdzony środek czyszczący na materiał. Po upływie zalecanego do odczekania czasu, wytrzyj tapicerkę szmatką. Jeżeli marzy ci się gruntowne odświeżenie umeblowania, skorzystaj z usług profesjonalnej firmy, która w swojej ofercie ma pranie kanap na osiedlu Wola.

Dodaj komentarz