Okulistyka to dziedzina medycyny, w której wykorzystuje się wiele zaawansowanych pod względem technologicznym sprzętów. Ich cena nierzadko przekracza nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Służą przede wszystkim do diagnozowania różnych wad wzroku, takich jak np. daleko- i krótkowzroczność, astygmatyzm, daltonizm i zez. W niniejszym artykule zostaną pokrótce omówione najważniejsze z nich. 

Foropter – przyrząd pamiętający początek XX wieku 

Jednym z podstawowych urządzeń okulistycznych jest foropter, występujący w wersji manualnej i automatycznej. Przypomina kosmiczne okulary i jest przeznaczony do ustalania wad wzroku. W swojej skomplikowanej konstrukcji zawiera takie elementy, jak soczewki sferyczne i cylindryczne, filtry, pryzmaty, cylinder i specjalny otwór stenopeiczny. Obsługuje się go za pomocą pokręteł, które służą do zmiany ustawień. Na podstawie badania dokonanego z udziałem tego sprzętu okulista jest w stanie dobrać pacjentowi jak najlepsze soczewki korekcyjne czy szkła do okularów. 

Bez lampy szczelinowej skuteczne badanie oka nie byłoby możliwe

Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia każdego gabinetu okulistycznego jest lampa szczelinowa, składająca się ze źródła bardzo silnego światła oraz precyzyjnego biomikroskopu. Służy ona do weryfikacji przednich struktur oka, czyli m.in. spojówki, soczewki, rogówki i twardówki. Dzięki jej wykorzystaniu lekarz może bez większego problemu zdiagnozować wiele skomplikowanych wad narządu wzroku – choćby zaćmę, dystrofię Fuchsa, odwarstwienie siatkówki, zapalenie naczyniówki, chorobę Wilsona czy zwyrodnienie plamki żółtej.

Pozostałe sprzęty 

Okuliści używają w swojej codziennej pracy również wiele innych przydatnych urządzeń. Doskonałym przykładem jest podręczny pupilometr, stosowany do mierzenia rozstawu źrenic, co pozwala później idealnie dobrać właściwe okulary korekcyjne. Inne ciekawe rozwiązania technologiczne to m.in:

  • skiaskop – do pomiaru tzw. refrakcji oka
  • refraktometr – do określania zdolności oczu do patrzenia na rzeczy ułożone blisko oraz daleko
  • tonometr – do ustalania ciśnienia wewnątrzgałkowego
  • pachymetr – do mierzenia grubości rogówki 
  • mikroskop sekularny – do skomplikowanego badania komórek śródbłonka
  • biometr metryczny – do wyliczania długości gałki
  • keratometr – do weryfikowania krzywizny rogówki (astygmatyzm)

Dodaj komentarz