prace budowlane

Od lat jedną z grup zawodów deficytowych są zawody budowlane, takie jak: murarz, tynkarz, dekarz czy brukarz, mimo zmieniających się wciąż warunków zatrudnienia na bardziej atrakcyjne. Dlaczego w Polsce tak mało osób decyduje się kwalifikować w tym kierunku?

Dlaczego nie wybieramy zawodów budowlanych?

  1. Zawody budowlane wiążą się z pracą w bardzo ciężkich warunkach: w chłodzie, spiekocie, na wysokościach, w hałasie.
  2. Praca na budowie nie należy do najłatwiejszych, głównie pracuje się siłą mięśni.
  3. Ubieganie się o odpowiednie uprawnienia i dążenie do zdobycia stosownych umiejętności wymaga czasu i niemałych funduszy.
  4. Osoby pracujące na budowie muszą być silne fizycznie i w dobrej kondycji zdrowotnej.
  5. Nieustanna zmiana miejsca wykonywanych prac może zniechęcać. Pracownik budowlany musi charakteryzować się pełną gotowością i dyspozycyjnością, ponieważ nierzadko zdarza mu się pracować poza miejscem zamieszkania.
  6. Bardzo często wykwalifikowani budowlańcy wolą pracować za granicą, gdzie zarabiają dużo więcej niż w Polsce.
  7. Niewielka ilość chętnych chcących uczyć się zawodu, nie pozwala utworzyć konkretnego kierunku w szkole, co przekłada się na samo nauczanie i niedostateczny procent specjalistów.

Kto pracuje na budowie?

Lista zawodów budowlanych jest długa, poniżej kilku specjalistów tej branży, których na pewno spotkasz na budowach.

Murarz – Murarz nie tylko pracuje przy budowie nowych obiektów od podstaw, wykonuje również konieczne prace remontowe oraz zajmuje się dobudową.

Tynkarz – Tynkarz pracuje na zewnątrz jak również wewnątrz budynku, przy budowie nowych obiektów oraz przy remontach. To on jest odpowiedzialny za wykonywanie tynków, nakładanie płyt gipsowych oraz za samo nanoszenie warstw tynkarskich na stropach i ścianach. W pracy wspomaga się nie tylko sprzętem ręcznym, lecz również specjalnymi maszynami tynkarskimi.

Dekarz – Praca dekarza nie ogranicza się jedynie do pracy na zewnątrz, to także przygotowywanie części dachu w warsztacie. Osoby wykonujące ten zawód naprawiają i kładą dachy, instalują i w razie potrzeby remontują urządzenia, które odprowadzają wodę, a także zakładają okna dachowe.

Brukarz – Brukarz wykłada kostkę brukową, naprawia ją, a także rozbiera. Jest to niebywale ciężka praca wykonywana w trudnych warunkach atmosferycznych, przez dłuższy czas w niezmienionej pozycji.

Betoniarz – Zadaniem betoniarza jest wykonywanie szkieletów, które po ułożeniu w formach, zalewa betonem, dbając przy okazji o ochronę całej konstrukcji. Pracuje głównie na placach budowy i remontach.

Dodaj komentarz