tradycyjne biuro rachunkowe

Bardzo dużo niewielkich przedsiębiorstw powierza prowadzenie swojej księgowości biurom rachunkowym. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Praca ta wiąże się z posiadaniem szerokiej wiedzy (co jakiś czas zachodzą przecież zmiany prawne czy podatkowe) i odpowiedzialnością, a samodzielne rozliczanie i zajmowanie się chociażby księgami przychodów jest czasochłonne i kłopotliwe.

Z usług biur rachunkowych zazwyczaj korzystają jednoosobowe firmy, które nie fabrykują zbyt dużej ilości dokumentów i z tego powodu nie są zobligowane do najmowania księgowych do pracy. Na rynku istnieje dużo tradycyjnych biur, w tym Profito biuro rachunkowe Lublin, chociaż możemy się spotkać również z biurami internetowymi. Czym się, zatem różnią? A czym się zajmują?

Tradycyjne biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe to odpowiednik księgowego w dużych firmach. Do jego obowiązków należy: rozliczanie klientów, przygotowywanie deklaracji podatkowych, stawianie się w urzędach i instytucjach w imieniu usługodawcy, wystawianie faktur, przechowywanie dokumentacji, sprawowanie kontroli nad księgami przychodów i rozchodów czy zawiadamianie o wszelkich przekształceniach prawnych i podatkowych.

Niewątpliwą zaletą korzystania z biura rachunkowego jest to, że jedyne, co musisz zrobić, to złożyć swoją dokumentację, resztą zajmie się biuro (to ono przecież trudni się rozliczeniami), które po wypełnieniu dokumentów, powiadamia o wysokości podatku i składki ZUS. Ponad to, możesz mieć pewność, że biuro poinformuje cię o upływającym terminie uiszczenia zapłaty, a także możesz liczyć na całkowitą obsługę i porady z zakresu księgowości.

Przedsiębiorcy bardzo często obawiają się popełnienia błędów w rozliczeniach. Korzystając z biura nie musisz się tym martwić. W razie jakichkolwiek nieścisłości, to ono ponosi pełną odpowiedzialność.

Internetowe biuro rachunkowe

Na przeciw tradycyjnym biurom staje internetowe biuro rachunkowe, które zapewnia komfort i szybkość, a także nie wymaga składania regularnych wizyt w biurze, w celu doręczenia
dokumentacji (wystarczy przesłać dokumenty online). Oba biura jednak działają na tej samej zasadzie. Tak jak w przypadku tradycyjnego biura rachunkowego, internetowe biuro prowadzi księgi rachunkowe, zajmuje się obliczaniem podatków i składek ZUS, a także załatwia urzędowe sprawy za klienta.

Ogromnym plusem korzystania z internetowego biura jest dostępność do dokumentacji i finansów działalności, a dzięki specjalnym aplikacjom w prosty sposób doręcza się konieczne dokumenty.

To, jakie biuro rachunkowe wybrać zależy wyłącznie od ciebie. Zarówno tradycyjne biuro jak i internetowe ma wiele zalet i trochę wad.

Dodaj komentarz