menopauza

Obarczona wieloma mitami, przekazywanymi pocztą pantoflową, będąca postrachem kobiet w wersji „zobaczysz, Ciebie też dopadnie”, kojarząca się z końcem kobiecości. Kojarzy się z napadami gorąca, depresją, zmiennymi nastrojami, potliwością, nerwowością. Co to jest?

Menopauza.

Niestety, prawie wszystko, co powyżej jest smutną prawdą. Zmiany hormonalne, naturalne dla wszystkich ssaków mają wpływ nie tylko na płodność, lecz również na nastrój i emocje, fizyczność oraz aktywność społeczną. To, co dzieje się z organizmem po ustaniu płodności jest trudne do zaakceptowania dla większości kobiet, szczególnie, że symbolicznie oznacza ów mityczny kres kobiecości. Mityczny, jeżeli za kwintesencję kobiecości uznaje się jedynie zdolność do prokreacji.

Tymczasem menopauzę można przejść w miarę łagodnie, większość objawów nie dotyczy wszystkich kobiet, występują one w różnym nasileniu i konfiguracjach, lecz co najważniejsze, doświadczenie życiowe pokoleń oraz rozwój nauki i medycyny pozwalają na dobranie spośród wielu środków na menopauzę najbardziej dopasowanych dla siebie.

Ruch, aktywność społeczna, zdrowa żywność.

Po 50 roku życia koniecznie należy zadbać o kontakty społeczne. Nic lepiej nie poprawia psychiki jak dobre, satysfakcjonujące relacje z rodziną i znajomymi.

Aktywność fizyczna jest niezbędna – wzmacnia kości i przeciwdziała osteoperozie, której ryzyko wraz z klimakterium niebezpiecznie wzrasta.

Zbilansowana dieta to konieczność – przeciwdziała chorobom cywilizacyjnym (cukrzyca, nowotwory, miażdżyca). Dietę należy uzupełnić i fitoestrogeny, związki o działaniu podobnym do estrogenów, które wraz z menopauzą przestają być wytwarzane przez organizm. Fitoestrogeny znajdują się w ziołach (np. zeń – szeń, szałwia, kozłek lekarski), w roślinach strączkowych (soja), oleju lnianym, ziarnach zbożowych i jagodach.

Hormonalna Terapia Zastępcza – czyli HTZ.

HTZ to środki hormonalne specjalnie dedykowane dla kobiet w wieku meno- i post menopauzalnym. Zawierają odpowiednie dawki estrogenów i innych hormonów, które uzupełniają ich naturalne braki w organizmie. Dostępne są tylko na receptę i przepisywane tylko przez lekarza. Dobierane są w zależności od nasilenia objawów menopauzy i wieku pacjentki. Pierwsze HTZ wprowadzono już w latach 30 – tych ubiegłego wieku, w między czasie ewoluowały na bardzo bezpieczne i nie mające praktycznie żadnych skutków ubocznych specyfiki.

Niwelują niemal całkowicie wszystkie negatywne skutki menopauzy, zapewniając ochronę zdrowia (walczą z osteoperozą), spowalniając starzenie się skóry, poprawiając stany emocjonalne i zapewniając witalność życiową, wzmacniając układ sercowo-naczyniowy.

Przeciwwskazaniami do HTZ jest rodzinne występowanie nowotworów, zakrzepice oraz niedokrwienne choroby serca.

Dodaj komentarz