Pożyczki

Oferta współczesnych instytucji pożyczkowych zawiera w sobie coraz większe spektrum różnego rodzaju rozwiązań. Jeszcze kilkanaście lat temu sektor pożyczkowy tak naprawdę miał do zaoferowania klientom tylko i wyłącznie tak zwane „chwilówki”, czyli mówiąc inaczej szybkie pożyczki krótkoterminowe na niewielkie kwoty pieniędzy oraz przy krótkim okresie spłaty. Od tego czasu wiele jednak zmieniło się zarówno w ramach samej branży pożyczkowej, jak też w ramach sektora bankowego, pozostającego w dość ścisłych relacjach z tą pierwszą.

Globalny kryzys ekonomiczny z roku 2007 sprawił, że banki na całym świecie, w tym również w Polsce, zostały poddane przez rządy odgórnym regulacjom. Jednym z następstw tego faktu stało się radykalne zaostrzenie procedur w zakresie weryfikacji zdolności kredytowej potencjalnych klientów. Na skutek tego, wielu potencjalnych kredytobiorców nagle znalazło się w sytuacji oznaczającej de facto brak dostępu do usług banków. Jednocześnie w polskich realiach nastąpiły takie wydarzenia, jak uchwalenie Ustawy o Kredycie Konsumenckim oraz powołanie do istnienia Rejestru Instytucji Pożyczkowych działającego przy Komisji Nadzoru Finansowego.

Przed sektorem pożyczek pozabankowych otworzyły się więc perspektywy naprawdę dynamicznego rozwoju, co oczywiście zostało umiejętnie wykorzystane przez nowoczesne instytucje pożyczkowe. Aktualnie oferta firm pożyczkowych to zarówno coraz bardziej atrakcyjne finansowo pożyczki krótkoterminowe, jak też na przykład pożyczki ratalne, pożyczki dedykowane precyzyjnie określonym grupom klientom, jak na przykład dostępne na stronie https://www.centrumpozyczek360.pl/pozyczki-bez-bik pożyczki bez BIK czy też linie pożyczkowe.

Co więc przede wszystkim warto wiedzieć na temat specyfiki obecnego sektora pożyczkowego? Poniżej przedstawiamy listę najczęściej pojawiających się pytań, jakie zadają klienci zainteresowani atrakcyjną alternatywą dla oferty banków.

Pożyczki krótkoterminowe: pytania i odpowiedzi

Czy sektor pożyczkowy podlega kontroli?

Tak. Aktualnie każdy pozabankowy pożyczkodawca ma prawny obowiązek dokonania wpisu do Rejestru Instytucji Pożyczkowych przy KNF. Sam sektor pożyczek pozabankowych jest natomiast kontrolowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czy pożyczki krótkoterminowe są drogie?

Oferta pożyczek pozabankowych- zarówno krótkoterminowych jak i długoterminowych- sukcesywnie staje się coraz bardziej konkurencyjna w stosunku do oferty banków. Oznacza to zarówno coraz korzystniejsze warunki bazowe pożyczek pozabankowych, jak też obecność licznych promocji. Wiele firm oferuje obecnie na przykład możliwość zaciągnięcia pierwszej pożyczki „za darmo”, czyli przy Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania wynoszącej 0%. W takim przypadku klient nie ponosi żadnych kosztów pożyczki, co stanowi opcję, której raczej nie znajdziemy w ofercie banków.

Na czym polegają pożyczki krótkoterminowe przy RRSO 0%

Jest to oferta promocyjna, którą dzisiejsze instytucje pożyczkowe kierują do nowych klientów. W ramach promocji, bazowe koszty pożyczki zostają obniżone do poziomu 0%, co oznacza, że klient będzie musiał spłacić tylko kwotę równą tej, jaką otrzymał w formie kredytu. Należy jednak pamiętać, że warunkiem skorzystania z promocji zawsze będzie przestrzeganie jej regulaminu, a więc przede wszystkim terminowa spłata zobowiązania. Kolejna ważna kwestia to fakt, że w skład RRSO nie wchodzą ewentualne opłaty dodatkowe, jak przykładowo prowizja za przedłużenie pożyczki lub też jej refinansowanie.

Czy klienci z negatywną historią kredytową mają szanse na uzyskanie pożyczki?

Tak, jest to możliwe w przypadku niektórych instytucji pożyczkowych obecnych na rynku i oferujących pożyczki krótkoterminowe. Dana firma może prowadzić bardziej elastyczną politykę w zakresie weryfikacji zdolności kredytowej, co oznacza, że ewentualna negatywna historia klienta w BIK czy KRD nie przekreśla szans na otrzymanie kredytu.

Czy można otrzymać pożyczkę bez konta bankowego?

Owszem, taka możliwość jest dostępna w ofercie niektórych pożyczkodawców. Firmy te oferują klientom opcję wypłaty kwoty pożyczki przez czek GIRO, a więc z pominięciem obiegu bankowego. W takim wypadku posiadanie konta najczęściej nie jest wymagane lub też jest wymagane jedynie na etapie weryfikacji danych osobowych klienta.

Dodaj komentarz