sushi

Kuchnia japońska jest jedną z najbardziej docenianych kuchni świata ze względu na swoją wyjątkową historię, smak, aromat. Jest to kuchnia, która od setek lat przyrządzana jest w tradycyjny sposób. Dzięki Wyjątkowo świeżym składnikom kuchnia japońska uznawana jest za kuchnię długowieczną. Średnia wieku Japonek wynosi 87,14 a Japończyków 80,98 lat. To dowód na to, że oprócz smaku, największą zaletą tej kuchni jest zdrowotność.

Nieodłącznym elementem Kuchni japońskiej jest ryż, który w przeszłości oprócz głównego składnika wszystkich potraw był też jednostką waluty. Ilość ryżu świadczyła o bogactwie rodziny aż do końca lat 90 XIX wieku. Pozostałymi często spotykanymi składnikami kuchni japońskiej są ryby, owoce morza oraz produkty pszeniczne.

Kuchnia japońska jest uznawana za kuchnie osób długowiecznych nie bez powodu. Sekretem kucharzy japońskich jest przygotowywanie posiłków w oparciu o bardzo świeże sezonowe składniki. Ma to być metafora do zmieniających się pór roku. Oprócz samych składników sposób przyrządzania, serwowania oraz dekorowania dań również jest wizytówką kuchni japońskiej.

Najpopularniejsze dania Kuchni japońskiej

Tygodniowy pobyt w kraju kwitnącej wiśni w zupełności wystarczy, by spróbować wszystkich sztandarowych potraw kuchni japońskiej. Najpopularniejszą potrawą, która zaskarbiła sobie wielu miłośników jest na pewno sushi. Dla każdego adepta kuchni japońskiej jest to wybór numer jeden. Sushi w Japonii przygotowywane jest z użyciem ogromnej ilości ryb. W Polsce popularne są sushi z tuńczykiem, łososiem i ryżem. W Japonii to właśnie ryba stanowi główną część każdego sushi. Dzięki małym porcjom, za jednym posiedzeniem jesteśmy w stanie spróbować kilku unikatowych rodzajów sushi. Drugim najważniejszym elementem kuchni japońskiej są wszelkiego rodzaju owoce morza.

Japonia słynie z suszonych małych rybek oraz krewetek, których ceny na lokalnych targach są bardzo niskie. Owoce morza są stałym elementem wielu dań tej kuchni, bardzo często wykorzystuje się je właśnie do przygotowania sushi. Następną koronną potrawą wywodzącą się z Japonii jest Okonomiyaki. Jest to japoński odpowiednik naszych placków ziemniaczanych. Głównymi składnikami tego dania są ciasto na naleśniki łączone z kapustą. Na wysmażony w ten sposób placek można położyć niezliczoną ilość dowolnych dodatków. Geneza nazwy Okonomiyaki oznacza „To co wolisz”, więc założeniem tego daina jest baza oraz dodatki takie, jakie kto uważa za najsmaczniejsze.

Sake czyli popularny japoński alkohol

Opisując kuchnię japońską nie sposób wspomnieć o najpopularniejszym trunku kraju kwitnącej wiśni – słynnej sake. Sake jest napitkiem produkowanym z ryżu, przypominającym swoją barwą wino. Moc tego alkoholu również jest podobna – standardowa zawartość alkoholu w sake zawiera się w widełkach 13-17%. Sake można pić w różnych temperaturach, a rekomendacje znajdują się na butelce. Dojrzały trunek najlepiej smakuje w temperaturze 45 stopni, jednak inne rodzaje sake można pić w temperaturze 5 – 10 stopni.

Jak widać, kuchnia japońska jest bogatą kuchnią pełną orientalnych smaków, które w samej Japonii docenia się od dekad. Wyrafinowany smak kuchni japońskiej sprawił, że jest to jedna z najpopularniejszych kuchni świata.

Więcej informacji

Sprawdź menu Gold Sushi i skorzystaj z sushi Warszawa dostawa. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej restauracji.

Dodaj komentarz