obrazy do kuchni

Spośród wszystkich pomieszczeń w domu, chyba tylko kuchnia wydaje się być najrzadziej dekorowana. Wynika to przede wszystkim z tego, że miejsce to kojarzy się nam głównie z funkcjonalnością. Na etapie projektowania i aranżacji kuchni dbamy o idealne rozmieszczenie mebli i sprzętów, chcąc otrzymać pomieszczenie praktyczne i wygodne w użytkowaniu. Zapominamy jednak, że spędzamy w kuchni znaczną część dnia i sama funkcjonalność nie wystarczy. Stylowo urządzona kuchnia powinna być również odpowiednio udekorowana. Oczywiście ozdobą może być piękna zastawa, którą wyeksponujemy w szafkach czy na półkach. Dekoracje stołu kuchennego również są istotne, jednak nic tak nie urozmaica wnętrza jak dekoracje ścienne. Dlatego też warto zastanowić się nad obrazami do kuchni, które wykorzystuje się dziś coraz częściej, dzięki czemu kuchnia stała się integralną częścią mieszkania, równie piękną i reprezentacyjną co salon.

Kawa czy herbata?

Obrazy do kuchni powinny nawiązywać przede wszystkim do produktów spożywczych oraz przygotowywania i spożywania posiłków. Dla większości osób pierwszym posiłkiem rano jest kawa! Czy to wypijana w pośpiechu podczas porannego rozgardiaszu czy też wolno sączona w leniwe, weekendowe poranki. Obrazy z motywem kawy lub też herbaty pasują idealnie do kuchennych wnętrz. Mogą to być prace przedstawiające ziarna kawy lub ładne filiżanki z tym gorącym napojem, jak również stylowe kawiarki. Do nowoczesnych wnętrz doskonale pasują obrazy lub grafiki prezentujące kawę w połączeniu z motywującymi do działania hasłami. Można je często spotkać w kuchniach skandynawskich, gdzie stosowanie grafik z tekstem jest bardzo modne. W kuchniach urządzonych tradycyjnie ładnie prezentują się obrazki z zastawą do kawy czy herbaty, dzbanki i akcesoria do parzenia kawy.

Obrazy florystyczne – kwiaty i zioła

Kwiaty to klasyka malarstwa dlatego pasują one w zasadzie do każdego wnętrza. W kuchni najlepiej wyglądają kompozycje polnych kwiatów, maki, słoneczniki a także kwitnące drzewa owocowe. W rustykalnych, wiejskich kuchniach najlepiej będą one wyglądały umieszczone w wazonie z kolei do bardziej nowoczesnych wnętrz lepsze będą pojedyncze kwiaty bądź ukwiecone gałązki drzew. Popularne są w ostatnim czasie również zioła, zarówno w formie suszonych pęczków jak i roślin rosnących w ładnych doniczkach na parapecie. Takie malarstwo pasuje zarówno do nowoczesnych kuchni jak i tych w stylu vintage.

Martwa natura idealna do kuchni

W żadnym innym pomieszczeniu martwa natura nie wygląda tak korzystnie. Kompozycje kwiatów w wazonie oraz owoce na paterze to kwintesencja kuchennej martwej natury. Owoce to w ogóle doskonały motyw do kuchni. Wybór takich obrazów jest ogromny, począwszy od klasycznych obrazów, na których widnieją kosze pełne darów sadu, po tace i patery uginające się pod ciężarem owocowych kompozycji. Do nowoczesnych kuchni polecane są grafiki lub minimalistyczne obrazy z zarysem kształtu owoców.

Potrawy i akcesoria kuchenne

Równie ciekawie co produkty spożywcze, wyglądają gotowe już potrawy. Włoska pizza czy makarony, miseczki z parującą zupą czy kolorowe babeczki apetyczne ciasto. W zależności od stylistyki wykonania takie obrazy pasują do wszystkich rodzajów kuchni. Modnym akcentem są obrazy przedstawiające kuchenne akcesoria jak np. garnki czy zestawy yzek lub sztućców. Ciekawym a zarazem praktycznym pomysłem są grafiki z miarami i przelicznikami objętości produktów spożywczych.

Jak chronić obrazy w kuchni?

Kuchnia jest dość specyficznym miejsce w domu, gdzie nadmiar mary i wilgoci może nie służyć wszystkim rodzajom sztuki. Spośród malarstwa najlepiej sprawdzają się drukowane na płótnie obrazy, które są odporne na wilgoć. Jeśli wybraliśmy plakaty, grafiki czy obrazy na papierze, najlepiej zabezpieczyć je wkładając w antyramę. Klasyczne malarstwo olejne, jeśli tylko jest dobrej jakości, nie powinno się uszkodzić. Warto jednak dbać o stan drewnianych ram, lub wybrać plastik stylizowany na drewno. Podstawą jest jednak nie wieszanie obrazów w bliskiej odległości od kuchenki gazowe, zlewu czy zmywarki tak aby uniknąć dużej styczności z parą wodną. Najlepsze będą miejsca na ścianie przeciwległej do tych sprzętów, np.blisko stołu kuchennego.

Dodaj komentarz